Začarované kruhy uvnitř těla
 
       Celé naše tělo je propojeno v jeden celek, který funguje v závislosti na ostatních. Malíček u nohy může ovlivnit stav krční páteře, bolest kyčlí se někdy tváří jako bolest v koleni, játra mohou ovlivnit bolest pod lopatkou a svaly v okolí lopatky mohou mít vliv na žlučník. Celému systému velí mozek se svou schopností předávat informace o bolesti tam, kde se mu jeví jako nejvíce efektivní. Ne vždy je však subjektivní bolest objektivně potvrzena. Problém je nejasný, zůstává zamlžen, nastává temno a s ním martirium návštěv jednoho specialisty za druhým. Podívejme se na problém očima fyzioterapeutů.
       Začneme hrudní páteří. Tento úsek je nejméně pohyblivou částí páteře. Je to dáno tím, že na hrudní obratle nasedá 12 žeber, která jsou na přední straně spojena kostí hrudní a společně vytvářejí hrudní koš. Tím je hrudní páteř fixována a stabilizována. Díky tomu je také nejméně často postižena jako první úsek páteře. Přesto se velice často objevuje bolestivost pod lopatkou nebo mezi lopatkami. Nejčastější příčinou těchto bolestí je svalová nerovnováha způsobená dlouhotrvající prací horních končetin, přenesenými problémy z krční páteře nebo vyhrbené držení hrudní páteře v pracovních polohách – vsedě či ve stoji. Někdy dochází na zádové straně k blokádě mezi žebrem a obratlem a zároveň k blokádě na přední straně hrudníku mezi žebrem a kostí hrudní. Postižený nemusí o blokádě vůbec vědět, nebo naopak pociťuje diskomfort na přední straně hrudníku a může se mylně domnívat, že jde o srdeční či žaludeční potíže. Potíže spojené s blokádou žeber se však většinou zhoršují při prohloubeném dýchání a naopak zklidňují při klidu. Velmi dramatickým může být akutní ústřel hrudní páteře, protože nemocný cítí nejen bolest, ale navíc při každém nádechu cítí prudkou bolest. Ale pozor! Podobně se projevuje i akutní zápal plic, tudíž neradno otálet a raději navštívit odborníky!
       Na druhé straně se do oblasti hrudní páteře promítají problémy vnitřních orgánů, jde o tzv. vertebroviscerální vztahy (vertebra – obratel, viscerální – útrobní). Jedná se o bolesti od páteře, které napodobují onemocnění některého z orgánů, který je v tomto místě lokalizován. Objektivní interní vyšetření však nevykazuje žádné abnormality. Po vyloučení orgánového onemocnění je na místě řešit tyto potíže na fyzioterapii – půjde pravděpodobně o uvolnění svalových spasmů, blokád páteřních kloubů a doporučení konkrétních cviků.
       A jako každá záležitost, má i tato problematika dvě strany mince. Interní onemocnění může vyvolat reflexní změny na svalech v okolí páteře. V akutním stádiu není rehabilitace vhodná. Po ústupu akutních obtíží, kdy dochází k postupné adaptaci nemocného orgánu, mohou vzniknout reflexní změny na páteři. Tyto změny mohou vyvolat bolest, která je podobná původní bolesti. Nemocný orgán je již zotaven, interní vyšetření vykazuje stav normality, avšak bolest stále přetrvává. V tomto případě již nejde o bolest původně nemocného orgánu, ale o bolest zad. Nemocný si neví rady, a pokud jeho kroky nevedou na psychiatrii, ale na rehabilitaci, má naději, že se stav upraví. V případě úspěšné terapie lze takto šikovného fyzioterapeuta přirovnat ke kouzelníkovi, který má ve své ordinaci připraven speciální terapeutický proutek za účelem mávání. V období chronicity také nastávají reflexní změny v okolí páteře a mohou zpětně ovlivňovat onemocnění orgánu. Vzniká tak začarovaný kruh, ve kterém se dva problémy vzájemně podporují. V takové situaci má zákrok fyzioterapeuta léčebný význam, nejen pro oblast páteře, ale sekundárně ovlivní i chronicky nemocný orgán. Může se však stát, že se stav ještě zhorší. Proto je třeba, aby byl nemocný zároveň pod kontrolou internisty.
       Všechno souvisí se vším, slýchám často od svých klientů a do jisté míry s nimi souhlasím. Tajně doufám, že toto prohlášení platí jen pro naše tělo a souvislosti všeho se vším raději nevyhledávám. Těší mě, že ačkoli jsme lidé inteligentní, přemýšlející a vzdělaní, vykazujeme jistou omezenost. Bez ní bychom nejspíš mohli vyřadit ze slovníku slovo pokora. A to by byla škoda.
 
←  zpět
ilustrace a stránky vytvořil Martin Bureš