Od počítače k primátům
 
       Ráno vstanete, protáhnete se, pochutnáte si na snídani a pěšky se vydáte do práce. Otevřete dveře, kolegyně se mile usměje a popřeje vám dobré ráno. Zasednete ke svému pracovnímu stolu na svou balanční židli a půl druhé hodiny se věnujete své práci. Pak následuje povinná čtvrthodinka korzování při cizojazyčné konverzaci a po ní opět k počítačům. Další devadesátiminutová pracovní sekce. Před obědem si můžete vybrat – posilovna, bazén, fotbalové hřiště, kurty. Po dobrém jídle začíná další pracovní interval a hned poté patnáctiminutové skupinové cvičení či masáž. Poslední pracovní zatížení již zvládnete hravě. Odpoledne se vracíte v dobré náladě a těšíte se na děti a na večerní radovánky. Utopie? Ano. Jenomže počítače se staly nezbytnou součástí našeho života a nemělo by to být něco za něco. Prosperita si žádá své, svaly a klouby zase chtějí pohyb a mozek zábavu.
       Při práci s počítačem se člověk vystavuje rizikům některých zdravotních obtíží. Patří sem zrakové poruchy, psychosomatické problémy a poruchy pohybového aparátu, kterými se zabýváme v rehabilitaci. Nejčastěji dochází k přetížení svalů krční a bederní páteře, ramen a rukou. Přetížení může vyvolat bolesti hlavy, brnění částí rukou, záněty šlach (např. tenisový loket), syndrom karpálního tunelu nebo bolesti zad. Tyto potíže se obecně vyskytují v souvislosti s administrativní prací, avšak při práci na počítači se díky jednostrannosti pohybu objevují o něco dříve. Bolesti vznikají především v důsledku nevhodného držení těla během práce, přičemž velkou úlohu hraje umístění klávesnice a obrazovky, kvalita klávesnice, opora předloktí a charakter používání myši. Důležitá je i kvalita pracovní židle a umístění monitoru na pracovní desce nebo prostor pro pohyb dolních končetin pod stolem. Ergonomická doporučení můžete shlédnout na obrázku. Dle Směrnice 90/270 EEC z roku 1990 je limit každodenní práce na počítači 6 hodin. Podle této Směrnice bychom neměli trávit u počítače ani o minutu déle. Chcete-li co možná nejvíce předejít zdravotním problémům, dopřejte si po dvouhodinové práci na počítači aktivní desetiminutovou přestávku a zacvičte si!
 
Vsedě nebo ve stoji
  1. Zvedněte ruce nad hlavu, podívejte se vzhůru nadechněte se a s výdechem se protáhněte vzad. (6x)
  2. Spojte ruce za zády, stáhněte ramena dolů a ukloňte hlavu do strany, vydržte 10 vteřin.
  3. Nechte ruce za zády, hlavu předkloňte a postupně přecházejte do úklonu. Pak zpět do předklonu a pomalu otáčejte hlavu na druhou stranu.
  4. Položte si prsty na bradu a zasuňte hlavu vzad, přičemž se brada přiblíží ke krku, ale hlavu nezaklánějte. (6x)
  5. Předkloňte hrudník ke kolenům a vydržte 10 vteřin.
  6. Ve vzpřímeném sedu zatlačte rukama proti stolu, vytáhněte se z pasu, hlavu vytáhněte z ramen a dýchejte zhluboka. (6 nádechů)
  7. Položte jednu ruku v bok, druhou zvedněte nad hlavu, nadechněte se a pomalu se uklánějte do stran. V krajní poloze chvilku vydržte a vydechněte. (6x na každou stranu)
  8. Nezapomeňte na cvičení kotníků – propínejte a ohýbejte špičky, provádějte kroužky. (8x)
       Kdo zná obrazovou vývojovou řadu od lidoopů až po člověka vzpřímeného a vyspělého, snadno si představí postupný návrat k době čtvrtohor. I takto můžeme směrovat budoucnost. S tím rozdílem, že naši potomci budou mít mezi rameny posazenou velikou kulatou hlavu a na konci útlých horních končetin se budou pohybovat silné prsty. Páteř bude ohnutá vpřed a lopatky posazeny jako křídla. A podpěrka pod nohy? Co to je?

 
←  zpět
ilustrace a stránky vytvořil Martin Bureš