Krok za krokem
 
       "Kam jdeš?" Ptala jsem se udiveně kamaráda, když jsem ho potkala na opačném konci Říčan, než bydlí. Donedávna totiž neudělal bez auta ani krok. Vysvětlil mi, že se snaží ujít 5000 kroků denně a předvedl mi svůj krokoměr. Chybělo mu 1740 kroků.
       Jaký sport je nejzdravější? Tuto otázku si klade mnoho lidí. Téměř každý pravidelný rekreační sport má zajisté svůj zdravotní přínos. Na druhou stranu každá dlouhodobě opakovaná činnost vede k přetížení určitých svalových skupin a k oslabení svalů, které při sportu a zejména v zaměstnání používáme málo nebo vůbec. To souvisí především s polohami a s pohyby, které při práci či sportu provádíme. Při opakovaném, především statickém silovém působení dochází k dlouhodobým změnám v napětí svalů a ke změně jejich funkce. Takto přetížený sval nedokáže v průběhu odpočinku dostatečně regenerovat a během pohybu se často zbytečně aktivuje několikanásobně více než sval, který přetěžován není. Konkrétní oblast vyvolává bolest, která může vyzařovat nejen do okolí, ale i do vzdálených míst na těle.
       Je to až s podivem, ale za jeden z nejzdravějších pohybů je považována obyčejná svižná chůze v terénu nebo mírný běh, kdy si odpočine i mysl a občerství se celé tělo.
 
Že bych si koupila krokoměr?

 
←  zpět
ilustrace a stránky vytvořil Martin Bureš