Co je cílem fyzioterapie?
Cílem fyzioterapie je přiblížit se porozumění funkci vlastního těla a dalším souvislostem, které jeho funkci ovlivňují. Fyzioterapeut na základě vyšetření navrhuje klientovi určitý pohybový režim, na kterém se klient sám aktivně podílí. Cílem je samostatnost klienta, ne jeho závislost na terapeutovi.
 
Jaký smysl má rehabilitace, když mám sádru?
Aktivní přístup v období sádrové fixace vede k rychlejší regeneraci a rekonvalescenci po úrazu. Zároveň podporuje udržení svalové síly a minimalizaci vytváření dalších funkčních poruch, které mohou vést k bolestem páteře a kloubů.
 
Proč mám cvičit před operací?
Současně s plánovanou operací čeká klienta velká zátěž pro jeho organismus. Cílem rehabilitace je zvýšení fyzické kondice, dechová gymnastika, péče o jizvu, chůze o berlích, nácvik sebeobsluhy a celkový aktivní přístup k operaci.
 
Mohu se objednat bez doporučení lékaře?
Ano, lékařské doporučení není nutné. Zároveň, je-li to třeba, spolupráci s dalším specialistou podporuji.
 
Je léčba hrazena zdravotní pojišťovnou?
Není. Léčba je plně hrazena z vlastních zdrojů klienta.
 
Jak dlouhé jsou objednací lhůty?
Volná místa nabízím v dopoledních hodinách do 2-3 dnů, v odpoledních do 2 týdnů. Akutním případům věnuji čas po skončení ordinačních hodin.
 
Mám se na terapii nějak předem připravit?
Před terapií se osprchujte, ale nekrémujte. Žádné pomůcky nejsou potřeba.
 
Jak probíhá první návštěva?
Při první návštěvě mně bude zajímat vaše anamnéza (eventuelně výsledky vyšetření dalších specialistů), současný zdravotní problém, zatížení ve vašem zaměstnání, využití vašeho volného času, sport, kterému se pravidelně věnujete. Po odebrání anamnézy se klient svléká do spodního prádla či plavek a probíhá kineziologický neboli pohybový rozbor. Ten spočívá v pozorování klientových pohybů, jejich rozsahu, symetrii, sledování produkce bolesti či naopak ústupu obtíží. Další možností vyšetření je palpační diagnostika neboli vyšetření pohmatem. Na základě kineziologického rozboru a palpační diagnostiky probíhá léčba.
 
Jak často budu muset docházet na terapie?
Frekvence návštěv je velmi individuální. Pokud přijde klient v akutním stavu, většinou je potřeba 3-5 návštěv rychle po sobě, nejlépe obden. Poté se frekvence návštěv snižuje. V případě chronických bolestí není nutná rehabilitace častěji než 2x týdně. I u klientů s chronickými bolestmi se frekvence návštěv rehabilitace snižuje až na jednu návštěvu za měsíc, či tři za půl roku. Současně je však třeba věnovat se pravidelnému každodennímu cvičení.
 
Jsou v blízkosti ordinace parkovací místa?
Parkování je možné přímo před vstupem do ordinace. Zároveň prosím o zachování vjezdu do garáže, která je sice hned vedle vstupu, ale patří sousedům.
 
Budu muset platit léčbu, pokud zruším objednávku?
V případě zrušení terapie v den objednání platí klient poplatek v plné výši. Při zrušení poplatku den předem, se platí storno poplatek 300.- Kč. Při změně objednávky s předstihem se poplatek neplatí.
 
 
ilustrace a stránky vytvořil Martin Bureš