Blokády žeber
 
       Stál u zdi v obnošeném saku s pokorně sklopenou hlavou, ruku měl otočenou dlaní k nebi a poníženě čekal. Doufal, že snad někdo něco upustí. Žebrák. Měl hlad od rána. Anebo se mu jen nechtělo chodit do práce. Třeba měl smůlu. Ne, byl to člen mafie. Citový vyděrač. Ale ne, chudák. Uvědomovala jsem si, jak je mi cizí a že o něm nevím zhola nic. Ani mu nebylo vidět do očí. Bezdomovec bez domova, žebrák s vystouplými žebry. Najednou na mě vyhrkl:„Jsem nemocný, nemůžu pracovat a dlouho jsem se pořádně nenajedl“. No tohle, proč si vybral zrovna mě? Dostala jsem vztek, měla jsem chuť utéct nebo se někam propadnout. Chtěla jsem říct „promiňte“, věděla jsem, že nemám žádné drobné. Nakonec jsem z tašky vytáhla půlku chleba a předala ji hladovějícímu. V momentu překvapení jsem viděla užaslé hnědé oči. V úleku jsem na chvíli přestala dýchat. Byl to můj známý z mládí. A pak mě začalo bolet tady. Ukazuje paní na střed svého hrudníku a poté k lopatce.
       Blokády žeber a klíčních kostí jsou velmi častou komplikací při potížích s páteří. Dochází k nim v důsledku přetížení, špatných dechových a pohybových stereotypů, při psychickém stresu a neočekávaných nekoordinovaných pohybech. Konkrétní žebro se při nádechu či výdechu nedorotuje, vzpříčí se mezi klouby obratlů a zpředu dojde k natažení svalů a vazů v okolí žeberních chrupavek. V důsledku toho se žebro při dýchání neotáčí a způsobuje bolest, která může vyzařovat z hrudi do končetin. Může bolet hlava, rameno, kyčel či koleno, může se objevit pískání v uších nebo bolesti na pánvi. Každý ví, že palčivá bolest na levé polovině hrudníku, která se rozšiřuje k paži, provází nebezpečný infarkt myokardu. Méně známý je fakt, že obdobnou bolest může vyvolat i blokáda žebra a způsobit tak panický strach. V mnoha případech se žeberní blokády spontánně upravují, jindy je třeba navštívit odborníka a blokády uvolnit. V každém případě je píchání na hrudi důvodem k návštěvě internisty. Pokud je vyloučeno onemocnění vnitřních orgánů, je možné zahájit rehabilitaci. Kromě manuálních technik se využívá cvičení se zaměřením na brániční a hrudní dýchání, uvolňování ramen a šíje. Jedním ze cviků, který můžete při drobné žeberní blokádě vyzkoušet, je sed na židli čelem ke zdi, kolena opřená o stěnu, ruce nad hlavou opřeny lokty o zeď. V této poloze se nadechněte a při výdechu se pokuste vytáhnout lokty na zdi o centimetr výš a přiblížit hrudník ke stěně, aniž byste se zvedali ze židle. Tento cvik ovlivňuje svaly na hrudníku a pomáhá při napětí v oblasti hrudní páteře.
       Technikou mobilizace žeber se hlouběji zabývala paní Ludmila Mojžíšová (1932-1992), díky níž vešla technika do povědomí lidí. Paní Mojžíšová využila souvislostí mezi blokádami žeber, kostrče a zvýšeným napětím svalů pánevního dna. Pomocí manuálních technik a následného cvičení uvolňovala napětí ve svalech a tím odstraňovala jeden z důvodů ženské i mužské neplodnosti.V současné době využívá tuto metodu řada odborníků. Podrobné informace je možné získat prostřednictvím internetu při zadání hesla Metoda Ludmily Mojžíšové.

 
←  zpět
ilustrace a stránky vytvořil Martin Bureš